Alfabetyczna zapowiedź Final Four Ligi Mistrzyń 2015

2015-04-04 10:00:00
0 komentarzy
qwe

Garść statystyk, cytatów, ciekawostek i pytań.

A jak Azoty Arena, która może pomieścić ponad 5 tyś. kibiców. Na turniej finałowy niemal wszystkie wejściówki zostały wyprzedane.

B jak blok, czyli Maja Poljak zakończyła fazę grupową i play-offy Ligi Mistrzyń z dorobkiem 48 "czap" i średnią 1,37 bloku/set. Drużynowo najlepszy okazał się Vakifbank, który zdobył w tym elemencie 127 punktów (średnia 3,3 bloku/set).

C jak chemia, czyli żarciki i komentarze, które Gözde Sonsirma wymieniała z Giuseppe Cuccarinim na konferencji prasowej.

D jak dziesięć, czyli oddajmy głos Neslihan Demir-Güler: - Podczas tego meczu postarzałam się o 10 lat. Później razem z koleżankami nie mogłyśmy sobie nawet porobić zdjęć na pamiątkę, bo wszystkie płakałyśmy przez dobre pół godziny - turecka atakująca o zwycięstwie w "złotym secie" nad Volero Zürich.

E jak Eczacibaşi Stambuł, czyli popularna "Ciocia Basia". W zeszłym roku, przed półfinałem, bilans spotkań z Vakifbankiem Stambuł wynosił 0:11. W tym sezonie podopiecznym Giovanniego Caprary udało się pokonać Vakifbank już dwa razy. Czy Eczacibaşi uda się podtrzymać zwycięską passę, czy może sprawdzi się powiedzienie "do trzech razy sztuka"?

F jak Francesca Marcon, najlepsza przyjmująca Ligi Mistrzyń - 49,8% przyjęcia bardzo dobrego i 41% efektywności przy 251 piłkach.

G jak Glinka-Mogentale Małgorzata, najbardziej wartościowa zawodniczka Ligi Mistrzyń w sezonie 2010/2011, w sumie dwukrotna zdobywczyni Pucharu Europy. W Final Four zagra po raz szósty w karierze. Obok dwóch złotych medali ma na koncie także dwa srebra zdobyte z zespołami Asystelu Novara i RC Cannes.

H jak Holenderka Robin De Kruijf, która może zostać trzecią reprezentantką swojego kraju (po Henriette Weersing i świętej pamięci Ingrid Visser), która wygra Puchar Europy.

I jak impreza, czyli w ramach programu artystycznego wystąpi między innymi Natasza Urbańska z zespołem.

J czyli jak dobrze mieć siostrę, która nauczy przydatnych, acz niekoniecznie pożądanych na salonach, polskich słów.

K jak korek, czyli z powodu korków na autostradzie ekipa Yamamay Busto Arsizio dojechała do Szczecina mocno spóźniona, a konferencję prasową w ogóle ominęła.

L jak Larson-Burbach Jordan, zeszłoroczna złota medalistka Ligi Mistrzyń z Dynamem Kazań. Amerykańska przyjmująca od tego sezonu reprezentuje barwy Eczacibaşi.

M jak Malagurski Sanja, która z powodu kontuzji kolana nie wystąpi w turnieju.

N jak Naz Aydemir Akyol, która w Final Four występuje po raz siódmy z rzędu. Krótko mówiąc - kto ma Naz, ten ma FF Ligi Mistrzyń.

O jak ostatnim gospodarzem, który wygrał Ligę Mistrzyń był Marichal Teneryfa, który dokonał tego w 2004 roku. W tym pamiętnym finale poważnej kontuzji (złamania nogi) doznała Dorota Świeniewicz. Jej Despar Perugia przegrał z hiszpańską ekipą w pięciu setach. Co ciekawe z Perugii występowała wtedy żona Giovanniego Caprary, Irina Kiriłłowa.

P jak piętnaście, czyli tyle lat trzeba było czekać na to, by polski zespół znów zagrał w turnieju finałowym Ligi Mistrzyń. W Final Four rozgrywanym w tureckiej Bursie czwarte miejsce zajęła Nafta-Gaz Piła. W walce o brazowy medal podopieczne Jerzego Matlaka przegrały z Eczacibaşi Stambuł.

R jak rozgrywająca, czyli po Katarzynie Gujskiej, Magdalenie Śliwie i Katarzynie Skorupie przyszedł czas na Joannę Wołosz.

S jak Sheilla Castro, czyli jedna z najbardziej utytułowanych siatkarek na świecie walczy o swój pierwszy medal Ligi Mistrzyń.

Ś jak środkowe Eczacibaşi Stambuł - Christiane Fürst i Maja Poljak, które w sumie mają na swoim koncie 5 złotych, jeden srebrny i jeden brązowy medal Ligi Mistrzyń.

T jak tureckie kluby - po raz czwarty do finału awansowały dwa zespoły z tego kraju.

U jak Unendo Yamamay Busto Arsizio, czyli po roku przerwy w finale znów gościmy ekipę z Półwyspu Apenińskiego. Dwa lata temu również była to ekipa z Busto Arsizio. Podopieczne Carlo Parisiego zajęły trzecie miejsce, a na pierwszym stopniu podium stanęły siatkarki Vakifbanku Stambuł.

W jak Wielkanoc, czyli zdrowych, spokojnych świąt i wspaniałego widowiska w Szczecinie!

Z jak zagrywka, czyli dwoma najlepiej serwującymi zespołami są Vakifbank Stambuł i Yamamay Busto Arsizio, które zdobyły w tym elemencie, odpowiednio, 64 i 63 punkty.