Skoro było tak dobrze, to dlaczego znów okazało się, że jest tak źle?

2012-12-27 16:00:42
73 komentarzy
qwe

Czyli wyścig o fotel trenera żeńskiej reprezentacji uważam za otwarty!

Dzisiejszego ranka gruchnęła wieść o zwolnieniu przez Polski Związek Piłki Siatkowej trenera Alojzego Świderka. Najpierw nieśmiało napisał o tym Dziennik Łódzki (choć informacje krążyły już od tygodnia), a dopiero kilka godzin później udało się uzyskać potwierdzenie od prezesa związku, Mirosława Przedpełskiego.

 Jeszcze niedawno można było przeczytać o szeroko zakrojonym planie dotyczącym żeńskiej reprezentacji, który trener Świderek ułożył sobie jeżdżąc przez kilka miesięcy po całej Polsce i obserwując spotkania Orlen Ligi, a dziś wiemy już, że cała ta ciężka praca poszła na marne.

 Kiedy półtora roku temu PZPS zwalniał trenera Jerzego Matlaka z powodu licznych nieobecności zawodnczek na pierwszym zgrupowaniu, opisywał kandydaturę Świderka w samych superlatywach. Rozpływano się nad jego doświadczeniem, które zdobył jako drugi trener u boku Andrzeja Niemczyka i Raula Lozano, nad kulturą osobistą, wizją rozwoju, potencjałem. Podkreślano także liczne sukcesy, jakie pod jego wodzą odnosi otwarta kilka miesięcy temu Akademia Siatkówki (jakie konkretnie, to już nie wspomniano). Trener Świderek na każdym kroku był poklepywany po plecach i tłumaczony ze swoich porażek. Najpierw brak awansu do turnieju finałowego World Grand Prix, a potem do najlepszej czwórki Mistrzostw Europy 2011 zrzucono na karb złych wyborów Matlaka, następnie brak awansu na Igrzyska doświadczeniem i ograniem Turczynek (skład już szkoleniowiec wybierał sam) i wreszcie brak awansu do Final Six WGP nieobecnością Anny Werblińskiej. Mimo to prezes Przedpełski wielokrotnie podkreślał swoje zaufanie do trenera Świderka, dawał dowody pełnego poparcia i przypominał o kontrakcie podpisanym aż do 2014 r. Świderek miał być wreszcie tym, który zagwarantuje spokój i stabilizację w grupie (co prawda trudno o stabilizację, kiedy co 2 akcje zmienia się jedną libero na drugą, a na przyjęciu grają atakujące, ale to oczywiscie nic nie znaczące szczegóły). Jego opanowanie i spokój miały zapobiec układom i kłótniom z i pomiędzy zawodniczkami.

 Kiedy nie trwał akurat sezon kadrowy, trener Świderek spędzał czas na podróżach od meczu do meczu. Kamery Polsatu co rusz wychwytywały szkoleniowca siedzącego za bandami reklamowymi. To również nie umknęło uwadze związku i licznych ekspertów, którzy z radością donosili z jakim zaangażowaniem trener Świderek podchodzi do swoich obowiązków. Szkoleniowiec naszej reprezentacji obserwował ligowe zespoły, a ponadto rozmawiał z zawodniczkami i dogadywał się z nimi odnośnie gry w koszulce z orzełkiem na piersi. Prawdziwy ideał!

 

 

 

Fot. 1. Alojzy Świderek i polska reprezentacja podczas przerwy w meczu World Grand Prix 2012.

 

 
Tymczasem w rozmowie z Gazetą Wyborczą prezes Przedpełski nagle oświadcza, że w pracy z kobietami potrzeba czegoś więcej. Czego konkretnie? Przecież Świderek to kandydat idealny i do tej pory niczego mu nie brakowało. Ani doświadczenia ani sukcesów, ani nawet kultury osobistej. Dalej czytamy, że szwankowała współpraca na linii trener reprezentacji - trenerzy klubowi. To też coś nowego, bo przecież współpraca układała się znakomicie. Prezes Przedpełski nie chce chyba powiedzieć, że trener Świderek co weekend jeździł na wycieczki, a rozmowy z zawodniczkami i klubowymi szkoleniowcami wcale nie dotyczyły pracy w reprezentacji?


Z krótkiego oświadczenia wydanego przez PZPS dowiadujemy się, iż Decyzja ta wynika z rozbieżnej wizji  prowadzenia reprezentacji seniorek w kolejnych latach pomiędzy obecnym trenerem a związkiem i została podjęta wspólnie przez trenera Alojzego Świderka i Zarząd PZPS.

 Jak wiemy, trener Alojzy Świderek planował w przyszłym roku stworzyć dwie reprezentacje. Ta druga miałaby się składać z zawodniczek pukających do drzwi pierwszej reprezentacji. Młodsze siatkarki miałyby się ogrywać w takich turniejach, jak Liga Europejska, a przy okazji trenować i uczyć się od starszych koleżanek. Jak widać dwie żeńskie kadry dla Związku to już za dużo. Pieniądze trzeba najpierw przeznaczyć na spłatę trenera Matlaka, który wygrał sprawę w sądzie przeciwko PZPS.

 Co ciekawe, kiedy wybierano trenera Jerzego Matlaka, również przedstawiano jego kandydaturę w samych superlatywach. Najbardziej kuriozalne były wypowiedzi działaczy po Mistrzostwach Świata w 2010 r. Zespół miał zająć miejsce w ósemce, był ostatecznie 9., więc to żadna różnica. Nadto statystyki, podsumowania, wnioski z przygotowań oraz badania siatkarek, jakie otrzymał w raporcie od Sztabu Szkoleniowego Reprezentacji Polski Kobiet, Polski Związek Piłki Siatkowej nie wykazały spadku formy oraz błędnego doboru treningów do wszystkich imprez lat 2009-2010. Brzmi znajomo?

 

 

 

Ktoś mógłby przypadkiem odnieść mylne wrażenie, że związkowi działacze przeczą sami sobie lub plączą się w zeznaniach, ale to przecież niemożliwe.

 

Pytanie co dalej? Prezes Przedpełski nie ma wątpliwości, że marka, jaką stanowi Polska Siatkówka, jest na tyle uznaną w świecie, że czołowi trenerzy będą walić do Polski drzwiami i oknami. Ze swojej strony proponujemy (wzorem Banku BPS Muszynianki Fakro Muszyna) przeprowadzenie castingu i umieszczenie krótkiego formularza na oficjalnej stronie PZPS. Oszczędzi to nam dantejskich scen przepychania się szkoleniowców na lotniskach, w taksówkach i w drzwiach siedziby Związku. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy dostanie szansę!

 Jak wynika z naszych informacji, Hugh McCutcheon porzucił swoje stanowisko szkoleniowca na Uniwersystecie Minnesota i pakuje walizki. Trener José Roberto Guimarães już zadzwonił do prezesa FIVB, Ary'ego Graçy i zerwał z nim ustną umowę w sprawie prowadzenia reprezentacji Brazylii. Jenny Lang Ping póki co wysłała smsa. Relacja "na żywo" z wyścigu, którego stawką jest fotel trenera żeńskiej reprezentacji kobiet, tylko u nas! Nie odchodźcie od swoich komputerów!

 

 

 

fot. fivb.org

Zaloguj się aby dodać komentarz:

Tylko ciekawe, jak na ewentualny wybór Makowskiego zareagują niektóre siatkarki, którym w 2010 roku podziękowano po WGP?

Poprowadzeniu kilku meczów w reprezentacji to znowu nie aż taki wyczyn, drużynę przygotowywał do turnieju jednak Matlak, a nie Makowski.

Co do samego Makowskiego to czy w Pałacu radził sobie aż tak świetnie? Najlepsze sezony miał wtedy gdy miał najmocniejszy skład w latach 2004-2007 m.in. zdobył PP, Superpuchar, srebro i dwa czwarte miejsca w lidze i 4 miejsce w Pucharze Top Teams, ale wtedy miał Kowalkowską, Kuligowską, Ciaszkiewicz, Goczewą, Studzienną, Godos, Leśniewicz itd. Czwarte miejsce w lidze było chyba jeszcze w 2009.

A czy jest jakaś siatkarka, która pod jego kierunkiem rozwinęła się do tego stopnia by prezentować jakąś świetną formę?
agd
2012-12-30 12:49:41

A ja bym chciał Makowskiego , powinien zostać trenerem już po ME w 2009r , bardzo dobrze prowadził drużynę pod nieobecność Matlak , zawodniczki wyraźnie przy nim odżyły , w Pałacu też dobrze sobie radził , Delecta gra super , widać rękę Makowskiego . Trener z zagranicy - raczej bedzie ciężko PZPS nie pozwoli na pracę w klubie i reprezentacji , prezes też pewno nie szarpnie się na kogoś z najwyższej półki a brać kogoś średniego gdyż dobry bo włoski to nieporozumienie skoro mamy dobrego kandydata w kraju .
placid
2012-12-29 20:47:56

jesli masz dobry material, to mozesz cos zrobic, a jak nie, to 4 miesiace to tez malo
jaco
2012-12-29 20:27:06

Przez ten czas można zrobić wiele. Tylko żeby zobaczyć tego efekty musi być wybrany dobry trener.
agd
2012-12-29 18:34:34

Kadra trwa praktycznie 4 miesiące. Jeśli przez ten czas nic nie można zrobić to ja nie wiem przez ile można. To nie piłka nożna.
bobaas
2012-12-29 18:25:54

Barbolini wcale nie taki zły
agd
2012-12-29 17:35:57

no zapowiada sie dobrze, problem tylko czy ona potrafi sie jeszcze rozwinac. Bo te nasze wszystkie poprzednie mlode zdolne, to mam wrazenie, ze po prostu max mozliwosci osiagnely wczesnie. Nie pomoze tu trener z zagranicy, bo na kadrze za duzo zrobic nie mozna i tu wlasnie dobra by byla ta wspolpraca z klubami, gdzie selekcjoner moze miec wglad do treningu, dawac wskazowki i monitorowac, co te jego potencjalne podopieczne kombinuja. Poza tym co do zagranicznych trenerow, to mysle, ze wszyscy troche ich przeceniaja. Jenny Lang Ping albo Ze Roberto raczej sie u nas nie pojawia. A jak mam miec Barboliniego, to wole juz Gasiora chyba.
jaco
2012-12-29 17:29:54

\"Teraz trzeba kogos, kto nauczy siatkarki od podstaw jak sie gra, a przynajmniej spora wiekszosc.\"

Dlatego dobrze by było gdyby wybrano trenera z zagranicy.

Grejman się bardzo dobrze zapowiada, może nawet jest już w czwórce naszych najlepszych lewoskrzydłowych?
agd
2012-12-29 17:22:25

Kiedys to jeszcze bylo na co czekac, bo byly zawodniczki, ktore byly w stanie cos zdzialac na arenie miedzynarodowej i trzeba bylo tylko kogos, kto je dobrze przygotuje i ulozy taktycznie. Teraz trzeba kogos, kto nauczy siatkarki od podstaw jak sie gra, a przynajmniej spora wiekszosc. Tak naprawde ta kadra jest uzalezniona od ABW, jesli ona gra, to cos tam jestesmy w stanie ugrac, bez niej niestety totalny rozpad. A nie zapowiada sie na razie zadna siatkarka na tym poziomie na tej pozycji. Chyba ze Grejman nie spierdzieli sobie przyszlosci przechodzac do Muszyny
jaco
2012-12-29 17:12:28

Luna nie czytalismy na strefie, bo podalismy czesc z tych nazwisk wczesniej :)
Zyta
2012-12-29 16:19:49

Ja obstawiam, że Błaszczyk może być.
agd
2012-12-29 16:13:22

Mówi się też o Cuccarinim.
agd
2012-12-29 16:12:49

Czytaliscie na strefie? Kolejni kandydaci do tronu: Makowski, Massimo, Ciapek, CAPRARA, Motta. Za kim byście obstawali? Ja raczej za Motta, a nawet na pewno;) dla naszych babek potrzeba kogos stanowczego \"z jajami\" Ciapek mi nie pasuje, Massimo hm... Chyba tez nie za bardzo skoro nie potrafi spojrzeć obiektywnie tylko trzyma sie nazwisk, Makowski? Moze troche odmiany i tym razem nei Polak? Chociaz nie byłby to najgorszy wybór, Caprara? Ostatecznie :]
Luna777
2012-12-29 15:30:34

Estra nawet bez juniorek (Sikorska, Wójcik, Chojnacka, Głaz, Czyżnielewska, Tobiasz)to i tak jest 28 zawodniczek u Świderka.
agd
2012-12-28 16:28:16

Uważam, że to co chciał Świderek można osiągnąć posiadając jedną kadrę. Poza tym jeszcze nie tak dawno Świderek gadał, że on chce mieć na kadrze 16 czy max. 18 zawodniczek, bo trenować nie ma gdzie, a teraz raptem zmiana frontu i by 50 chciał.

Proponuję zgłoszenie się do Chińczyków i przyjęcie zaproszenia do nich na turnieje majowe, potem na Montreux. Niech jadą tam te młode (które raptem zuważył) z OrlenLigi i te z I ligi, które w tej I lidze już były też wcześniej. (Też prędko je zauważa.) Zaraz po lidze niech rusza zgrupowanie i sobie trenują. Po Montreux te najlepsze z tych młodych przechodzą do szerokiej kadry, już z tymi bardziej doświadczonymi, starszymi koleżankami. Mam nadzieję, że składy będą również 25 osobowe i miejsce się znajdzie dla wszystkich.
Te co się nie przebiją do pierwszego składu i nie zagwarantują poziomu porównywalnego do tego prezentowanego przez najlepsze powinny zostać odesłane do kadry uniwersjadowej i tam się przygotowywać do tych zawodów. GP to już bezpośrednie przygotowanie do ME i tam już nie ma miejscu na eksperymenty i to co ma grać na ME to i na GP musi grać.
A Świderek chciał dwie kadry, ta druga w LE (która ma swoje wymagania też i nie sądzę by jakaś telewizja w Polsce chciała produkować sygnał z meczu kadry B czy ktoś organizować jakiś turniej). I na dodatek ta LE to też ruszy jakoś później. Składy do WGP już pozgłaszane będą i co? Te najlepsze i tak na WGP pojechać nie będą mogły i potem miałyby dołączyć te lepsze tak z dupy do kadry A co na WGP i docelowo ktoś pojechać na ME?
bobaas
2012-12-28 16:24:41

Ostatnio dodane

Zagraniczne

Polskie

English version

Transfery

Felietony

Tłumaczenia

Współpracujemy

Znajdź nas na:

Reklama z blokaut.net:

Nasza witryna wykorzystuje Cookies


Witryna wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych, dotyczących używania serwisu przez użytkowników.
Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmian ustawień przeglądarki akceptujesz zapisywanie plików cookies.

X