XV Mistrzostwa Europy Kobiet

Belgia (Gandawa, Eupen, Bruksela).

Akt XV

Po czterech latach znowu NRD.

Rok 1987 to kolejne mistrzostwa Europy, będące jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. Prawo udziału w nich zdobywał mistrz Europy. Mecze rozgrywane były w Eupen, Brukseli, oraz w Gandawie.

Zmieniono system rozgrywek. W turnieju wzięło udział 12 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsze dwa zespoły z każdej z grup awansowały do półfinałów. Po raz drugi w historii ME mieliśmy więc mecz finałowy. Zespoły z obu grup z miejsc 3 i 4 walczyły ze sobą zajmując miejsca 5-8, zaś zespoły z miejsc 5 i 6 z obu grup miejsca 9-12.

Jak zwykle przed każdą imprezą tego typu nie obyło się bez przewidywań. Pogląd był na ogół zgodny. Faworytów było dwóch – NRD i ZSRR. Przebieg imprezy wykazał, że sprawdziły się przewidywania przedstartowe. Walka jednakże była pasjonująca. Polska z trudem awansowała do mistrzostw, trafiła do bardzo mocnej grupy A z ZSRR, CSRS, Włochami, Holandią i RFN. Polki pomimo porażki w pierwszym meczu z „Oranje”, nie załamały się i dzień później pokonały Włoszki. Niestety było to ostatnie zwycięstwo Polek w grupie A. Po porażce w kiepskim stylu z ZSRR, Czechosłowacją i RFN, polskiemu zespołowi pozostała walka o miejsca 9-12. Drugie premiowane miejsce awansem do półfinału uzyskała reprezentacja Czechosłowacji.

W Grupie B bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja NRD, która w grupie eliminacyjnej nie straciła nawet seta. O drugą premiowaną lokatę walczyły reprezentacje Bułgarii i dość nie spodziewanie Francji, z fenomenalną Brigitte Lesage w składzie - jedną z najlepszych siatkarek tamtych lat w Europie. Klubowa mistrzyni Europy z Rawenną w 1988 roku oraz czterokrotna mistrzyni Włoch w latach 1985/89. Zdobywczyni pięciu mistrzostw i trzech Pucharów Francji, jest jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w sporcie zespołowym we Francji. 280-krotna reprezentantka kraju, grała również w siatkówkę plażową z Anabelle Prawerman.

O awansie do półfinału jednej z tych drużyn zadecydowało bezpośrednie starcie, w którym lepsza okazała się reprezentacja Bułgarii. Półfinały przebiegły bez niespodzianek i zgodnie z oczekiwaniami Siatkarki Związku Radzieckiego i NRD bez większych problemów awansowały do finału.

Finał był zacięty, mecz trwał grubo ponad dwie godziny. W tie–breaku lepsza okazała się reprezentacja NRD, która po czterech latach znowu stanęła na najwyższym stopniu podium. Brązowy medal zdobyła reprezentacja Czechosłowacji, która bez straty seta pokonała reprezentację Bułgarii. W życiowej formie była Lucie Vaclavikova – zasłużenie wybrana najwszechstronniejszą siatkarką czempionatu. Polki zajęły 11. lokatę, był to najgorszy występ Polski w całej historii ME. Piąte miejsce zajęła reprezentacja Holandii. Na mistrzostwach tych w barwach „Oranje” debiutowała Henriette Werssrsing, później jedna z najlepszych siatkarek w Europie.

Skład reprezentacji Polski: Worek, Molenda, Szczypiórkowska, Lewandowska, Hanyżewska, Bieńkowska, Balicka, Niewiadomska, Rucka, Zielińska, Ziębacz, Żeleńska.

Trener – Jan Ryś.

Siatkarkami mistrza były: Ariane Radfan, Maike Arlt, Monika Beu, Grit Jensen, Schmidt, Anke Lindemann, Doerte Stuedemann, Ute Oldenburg, Susanne Lahme, Kathrin Langschwager, Heike Jensen, Kathleen Bonath.

Trener – Koehler Siegfried.

Nagrody indywidualne:

Rozegranie – Stuedemanm Doerte (NRD)

Atak – Wołkowa Jelena (ZSRR)

Najwszechstronniejsza – Vaclavikova Lucie (CSRS)

Grupa A (mecze reprezentacji Polski):

Holandia – Polska 3:1 (14:16, 15:11, 15:11, 15:7)

Polska – Włochy 3:1 (7:15, 15:13, 15:9, 15:7)

ZSRR – Polska 3:0 (15:3, 15:2, 15:6)

Czechosłowacja – Polska 3:0 (15:3, 15:13, 15:5)

RFN – Polska 3:0 (15:13, 15:13, 15:9)

Półfinały

Strefa 9-12

Węgry – Polska 3:0 (15:10, 15:6, 15:10)

RFN – Belgia 3:0 (15:9, 15:5, 15:8)

Strefa 5-8

Holandia – Rumunia 3:2 (15:5, 10:15, 11:15, 15:13, 15:9)

Włochy – Francja 3:0 (15:10, 15:13, 15:6)

Strefa 1-4

ZSRR – Bułgaria 3:0 (15:9, 15:6, 15:10)

NRD – Czechosłowacja 3:0 (15:9, 15:13, 15:2)

Finały

O XI miejsce

Polska – Belgia 3:0 (15:6, 15:9, 15:11)

O IX miejsce

RFN – Węgry 3:1 (15:4, 15:9, 13:15, 15:10)

O VII miejsce

Francja – Rumunia 3:2 (15:12, 15:17, 15:10, 11:15, 15:12)

O V miejsce

Holandia – Włochy 3:1 (15:5, 15:12, 12:15, 15:13)

O III miejsce

Czechosłowacja – Bułgaria 3:0 (15:10, 15:10, 15:12)

Finał

NRD – ZSRR 3:2 (8:15, 15:9, 18:20, 15:9, 15:11)

Pierwszy medal Włoszek.

Rok 1989. Po raz pierwszy elita siatkarek spotkała się w RFN.  Były to XVI Mistrzostwa Europy kobiet. Na starcie stanęło 12 drużyn. System rozgrywek był identyczny, jak przed dwoma laty. Opinia była jednomyślna: "Zwycięży reprezentacja Związku Radzieckiego" – mówiono. Rok po zdobyciu złotego medalu na IO w Seulu, drużyna Karpola wydawała się zdecydowanym faworytem kolejnych mistrzostw Europy. Po raz pierwszy w historii mistrzostwa kobiet odłączono od mistrzostw mężczyzn. Od tej pory rozgrywki te odbywały się w różnym terminie od siebie i w innych krajach.

W trakcie eliminacji do mistrzostw Europy, Polki niespodziewanie przegrały z reprezentacją Jugosławii. Jednak dzień później w świetnym stylu pokonały Holenderki i wyeliminowały jednego z największych faworytów finału. Świetnie w trakcie eliminacji do ME spisywała się dwudziestoletnia Małgorzata Niemczyk, córka selekcjonera reprezentacji RFN.

Polki grały w grupie drugiej z NRD, Włochami, Czechosłowacją, Bułgarią i Francją. Do reprezentacji wróciło wiele klasowych siatkarek. Niestety Polki wygrały tylko jeden mecz z reprezentacją Francji, zajmując piąte miejsce w grupie. „Biało – czerwonym” pozostała walka o 9. miejsce. Pokonanie Francji było jednak na otarcie łez, liczono na znacznie więcej. Bezkonkurencyjne po raz kolejny okazały się siatkarki NRD, które awansowały do półfinału z pierwszego miejsce. O miejsce drugie walczyły Czeszki, Bułgarki i Włoszki. Zwycięsko z tej batalii wyszła reprezentacja Italii pod dowództwem Manueli Benelli, która grała szybko i kombinacyjnie, była liderką zespołu. Z grupy pierwszej awans do półfinały wywalczyła reprezentacje ZSRR i Rumuni.

Siatkarki Związku Radzieckiego i NRD podobnie, jak przed dwoma laty, bez większych problemów awansowały do finału.

Kolejny finał ZSRR – NRD znów był wielkim widowiskiem. Pierwszy set padł łupem obrończyń tytułu. W kolejnych jednak, zawodniczki Karpola okazały się lepsze, odzyskując prymat na Starym Kontynencie.

Brązowy medal był początkiem wielkiej roli Włoszek w ME. Zespół oparty był na zawodniczkach klubu Teodora Ravenna, który miał już w dorobku Puchar Europy (1988). Reprezentacje, jak i klub, prowadził Sergio Guerra.

Trener reprezentacji Polski Janusz Badora zrezygnował z pracy. Zastąpił go jego asystent Edward Superlak.

Skład reprezentacji Polski: Worek, Różańska, Rozpiórska, Niewiadomska, Skowrońska, Kosek, Waloch, Zubel, Niemczyk, Sarnik, Bućko, Jeromkin.

Trener – Janusz Badora.

Siatkarkami mistrza były: Irina Parchomczuk, Walentina Ogienko, Irina Smirnowa, Galina Liebiediewa, Jelena Owczinnikowa, Tatiana Sidorenko, Swietłana Korytowa, Jelena Batuchtina, Marina Wialicyna, Olga Tołmaczewa, Irina Rizen-Szczerbakowa.