1975 Jugosławia (Belgrad, Rijeka, Banjaluka, Negotin)

1977 Finlandia (Tampere, Turku, Kotka)

Akt 9

Rewolucja nie do końca…

Organizację IX Mistrzostw Europy powierzono Jugosławii. Nastąpiła zmiana systemu rozgrywek: od tej pory impreza organizowana jest regularnie co dwa lata.

W turnieju wzięło udział 12 drużyn, które zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsze dwa zespoły z każdej z grup awansowały do grupy finałowej, której zwycięzca zdobywał mistrzostwo. Zespoły z miejsc 3 i 4 walczyły ze sobą zajmując miejsca 7-12.

W połowie lat siedemdziesiątych w europejskiej siatkówce kobiet nastąpiła zmiana układu sił. W IX ME Polska po raz pierwszy w swej historii, a Czechosłowacja po raz drugi w czasie swoich startów znalazły się poza podium. Tylko drużyna ZSRR pozostawała niezmiennie najlepsza. W polskiej reprezentacji następował coraz głębszy regres. Polki prowadzone przez Andrzeja Niemczyka już w eliminacjach uległy 3:2 Czechosłowacji, ale mimo to awansowały do finału A. Jednak w dalszym etapie rozgrywek nie zdołały odnieść zwycięstwa. Węgierki, które na poprzednich Mistrzostwach Europy zajęły piąte miejsce, tym razem były w świetnej formie i zdobyły wicemistrzostwo Starego Kontynentu. Liderkami reprezentacji Węgier były Emilne Banhegyi i Belane Szalay. Pierwszy raz na podium stanęła także reprezentacja NRD. Zaledwie bilansem małych punktów wyprzedziły Bułgarki, z którymi przegrały bezpośrednią konfrontację.

Polska zajęła ostatecznie szóstą lokatę w Mistrzostwach. To był pierwszy występ w ME w roli selekcjonera Andrzeja Niemczyka.

Czwarty tytuł w roli szkoleniowca zdobył Giwi Achwledani – jeden z najlepszych trenerów w historii kobiecej siatkówki. Znakomity radziecki siatkarz, a następnie genialny trener. W 1967 roku został mianowany trenerem reprezentacji ZSRR. Poprowadził ją do złotych medali Mistrzostw Europy w 1967, 1971 i 1975 r., Mistrzostw Świata w 1970 i w 1973 roku. Jego zespół zdobył złote medale na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 i 1972 roku . W 2003 roku włączony do galerii sław FIVB, w tym samym roku został uhonorowany członkostwem w amerykańskiej galerii sław siatkarskich - Volleyball Hall of Fame.

Złote medalistki:

ZSRR: Nina Smoliejewa, Tatiana Saryczewa, Natalia Kusznir, Olga Kozakowa, Lidia Osadczaja, Ludmiła Czernyszowa, Larisa Bergen, Anna Rostowa, Ludmiła Szczetinina, Jewgienia Nazarienko, Lidia Łogunowa, Nadieżda Zezulia.

Skład reprezentacji Polski: A. Nowak, B. Niemczyk, I. Skonecka, T. Kasprzyk, A. Kłoda, K. Maculewicz, K. Kuryła, E. Staniaszek, M. Denisow, E. Ciaszkiewicz, M. Kopczyczyńska, E. Dubaj

Trener – Andrzej Niemczyk

Mecze Polek:

Grupa III

Polska – Belgia 3:0 (15:10, 15:4, 15:4)

Czechosłowacja – Polska 3:2 (15:8, 11:15, 8:15, 15:7, 15:13)

Polska – Włochy 3:1 (15:2, 15:4, 8:15, 15:10)

1. Czechosłowacja
  2. Polska
  3. Włochy
  4. Belgia

Finał A

Bułgaria – Polska 3:1 (15:9, 12:15, 15:9, 15:4)

NRD – Polska 3:2 (15:6, 11:15, 15:2, 9:15, 15:12)

Węgry – Polska 3:1 (15:10, 9:15, 17:15, 15:6)

Jubileuszowy prezent…

W turnieju wzięło udział 12 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsze dwa zespoły z każdej z grup awansowały do półfinałów. Zespoły z obu grup z miejsc 3 i 4 walczyły ze sobą zajmując miejsca 5-8, zaś zespoły z miejsc 5 i 6 z obu grup miejsca 9-12.

Polki znalazły się w grupie I. Walka o awans do półfinału rozegrała się pomiędzy NRD, Polską i Bułgarią. Reprezentacja Polski Mistrzostwa zainaugurowała od cennego zwycięstwa 3:0 nad Bułgarią. Porażka z NRD nie przekreśliła nadziei. Polki nie traciły setów w kolejnych spotkaniach i pewnie awansowały do najlepszej czwórki. W półfinale Polki trafiły na reprezentację ZSRR. Siatkarki radzieckie były nie do pokonania. O tym wiedzieliśmy z góry. Cała kwestia sprowadzała się do meczu o brąz z reprezentacją Węgier, która w półfinale przegrała z drużyną narodową NRD. Rzecz nie była błaha. Polki miały ogromną szansę na brązowy medal i powrót na podium ME. Po zaciętym spotkaniu, to jednak „Madziarki” okazały się lepsze wygrywając 3:2.

Po meczu Andrzej Niemczyk miał ogromne pretensje do sędziów, którzy jego zdaniem chcieli sprawić prezent obchodzącej  jubileusz węgierskiej federacji. Wkrótce po Mistrzostwach Niemczyk zrezygnował z funkcji trenera, a jego miejsce zajął Hubert Wagner.

Finał był dość nudnym widowiskiem, siatkarki Związku Radzieckiego pewnie pokonały reprezentantki NRD i tym samym zdobyły kolejne Mistrzostwo Europy. Reprezentacji ZSRR nie prowadził już słynny Giwi Achwledani, który rok wcześniej po zdobyciu srebrnego medalu olimpijskiego w Montrealu pożegnał się z reprezentacją. Wyjechał do Węgier gdzie z powodzeniem prowadził drużynę klubową – Vasas IZZO Budapeszt. Nowym selekcjonerem został Tiurin Wiktor. Rok później, po przegranych Mistrzostwach Świata, gdzie ZSRR pełniło rolę gospodarza, zastąpił go Nikołaj Karpol.

ZSRR: Nina Smoliejewa, Nina Muradjan, Tatiana Sorokina, Ludmiła Szczetinina, Ludmiła Borozna, Olga Biełowa, Jelena Petrunina, Ludmiła Czernyszewa, Galina Miaczina, Mudiga Sturnaie, Nadieżda Gorłowska, Nadieżda Radzewicz

Skład reprezentacji Polski: B. Bełdzińska, T. Kaliska, M. Kopczyńska, B. Modnicka, G. Godlewska, H. Kaźmierczak, E. Makowska, I. Skonecka, C. Łyszkiewicz, T. Kasprzyk, A. Kłoda, K. Maculewicz