Przegląd Prasy Zagranicznej - Włochy

2012-05-18 12:09:22
0 komentarzy
qwe

Co tam słychać w Italii, czyli transfery, fuzje, komentarz o Kasi Skorupie, gratulacje od Lance'a Armstronga, wywiad z Michalem Lasko oraz dementowanie plotek.

Nowym szkoleniowcem Chateau d'Ax Urbino Volley został Ettore Guidetti. Jak powiedział prezes klubu, Giancarlo Sacchi, zarządowi zależało na młodym trenerze, z którym będzie można rozpocząć nowy cykl budowania zespołu.

Do Urbino dołączy prawdopodobnie Valdone Petrauskaite. Litwinka grała już w Chateau d'Ax w latach 2009-2011. Następnie przeniosła się do Dynama Krasnodar, z którego jednak tajemniczo zniknęła w połowie sezonu.

 

Umowy z klubem przedłużyły Lise Van Hecke i Lucia Crisanti. Zarząd czeka jeszcze na odpowiedź Immy Sirressi, która ma jednak ofertę z Rebecchi Nordmeccanica Piacenza. 

 

 

Prezes Sacchi krótko skomentował odejście z zespołu Katarzyny Skorupy - "Po sezonie miała bardzo wiele ofert z różnych stron. Z Kasią mieliśmy podpisaną dwuletnią umowę, ale wyjazd do Azerbejdżanu to dla niej ogromna szansa, której nie powinna zmarnować. Dlatego też rozwiązaliśmy kontrakt za porozumieniem stron. Kasi życzę dalszych sukcesów w zawodowej karierze. Zasługuje na to zarówno jako zawodniczka, jak i osoba."

 

 

 

 

 

Drużyna mistrza Włoch, Yamamay Busto Arsizio, straciła kolejną swoją gwiazdę. Zespół opuściła jedna z największych rewelacji tego sezonu, rozgrywająca Carli Lloyd. Młoda Amerykanka świetnie wpasowała się we włoski system gry, udźwignęła presję i poprowadziła koleżanki do zdobycia trzech trofeów. Nowym klubem Lloyd będzie niedawny zdobywca Pucharu i mistrzostwa Turcji, Eczacibasi VitrA Stambuł.

 

W Busto Arsizio pozostanie za to środkowa, Christina Bauer, które w ciągu sezonu tak świetnie współpracowała z Lloyd. Francuska siatkarka (urodzona w Bergen, w Norwegii) w całym sezonie zdobyła 395 punktów, notując przy tym 56,9% skuteczności w ataku. 76 razy zatrzymywała rywalki na siatce.

 

Yamamay chciałby ściągnąć do siebie Holenderkę, Maret Grothues, która miałaby zastąpić Helenę Havelkovą. Czeszka podpisała umowę z Dynamem Krasnodar. 

 

 

 

 

Pozostając w doniesieniach transferowych. Umowę z Chieri Torino Volley Club podpisała środkowa, Martina Guiggi

 

Wśród spekulacji odnośnie nowych siatkarek Chieri, pojawia się także nazwisko Margarety Kozuch

 

Umowę z LIU-JO Volley Modena podpisze Alisha Glass (o czym informowaliśmy w poprzednim przeglądzie włoskiej prasy), a nie jest wykluczone, że kolejna zawodniczka z drużyny mistrza Polski zagra na Półwyspie Apenińskim. Przymierzana do zespołu Imoca Volley Conegliano jest Corina Ssuschke-Voigt. W Conegliano miałaby stworzyć duet z Rafaellą Calloni, która wraca do kraju po pobycie w Azerbejdżanie.

 

 

 

 

Wydawało się, że Paola Cardullo w przyszłym sezonie będzie grała w Azerrail Baku, jednak doniesienia azerskiej prasy okazały się błędne. Włoska libero prawdopodobnie wróci jednak do rodzinnego kraju. Być może zagra w nowoutworzonym klubie, MC Asystel Cortese. 

 

 

 

 

Sprawa fuzji Asystelu Novara i MC-Carnaghi Villa Cortese wywołała wśród kibiców tego pierwszego zespołu prawdziwą burzę. Fani Asystelu nie mogą pogodzić się z decyzją władz o likwidacji zespołu i przeniesieniu go do siedziby jednego z rywali. 

Kilka dni temu doszło do spotkania dyrektora generalnego klubu, Massimo Di Stefano, z kibicami, którzy przyniesi ze sobą transparent z napisem "Nasze serce i nasza miłość nie będą się mieszać z innym kolorem". Na forach internetowych trwają dyskusje dotyczące słuszności takiego obrotu sprawy.

 

Prezes Asystelu Novara, Antonio Caserta, w rozmowie z jednym z włoskich portali przybliżył nieco sytuację finansową klubu. W ciągu ostatnich kilku lat budżet Asystelu wahał się na poziomie 2,5-3 milionów euro. Do tego dochodziła gra w europejskich pucharach oraz walka o "Scudetto", co wiązało się z dodatkowymi kosztami rzędu 200 tyś. euro. W tym sezonie budżet miał zostać znacznie zredukowany, niemal o połowę.

Do zeszłego roku 70% budżetu Novary pokrywała firma Asystel, pozostałe 30% reszta sponsorów. Obecnie, ze względu na kryzys ekonomiczny, wydatki te zostaną również zmniejszone.

 

 

 

 

Z kolei kibice Foppapedretti Bergamo dwa dni temu zasypali klubową skrzynkę mailową wiadomościami nakłaniającymi zarząd klubu, by zrobił wszystko, żeby zatrzymać w zespole Valentinę Arrighetti. Włoska środkowa jest niezwykle lubiana przez fanów przez swoje zachowanie na boisku i poza nim.

Zarząd Bergamo znajduje się w tej chwili w trudnym położeniu. Odchodzą kolejne zawodniczki, odszedł także trener. Trwają rozmowy ze sponsorami, ale nie ma jeszcze żadnych dokładniejszych informacji.

 

Kolejnym ciosem dla zespołu może być odejście kapitan, Franceski Piccinini, o którą starają się kluby Chieri Torino i Rebecchi Piacenza. Szanse na pozostanie włoskiej przyjmującej w Bergamo zostały zredukowane do minimum.

 

 

 

 

Film 1. Wiadomość Lance'a Armstronga dla Jacka Sintini.

 

 

 

Jack Sintini został zaproszony na odbywający się właśnie wyścig kolarski dookoła Włoch, Giro d'Italia, gdzie otrzymał video od Lance'a Armstronga. Amerykanin pogratulował Sintiniemu zwycięskiej walki z rakiem.

Armstrong to amerykański kolarz szosowy, siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, u którego w 1997 roku wykryto raka jąder. Leczenie wykluczyło kolarza z sezonu, a rok później, po dwóch zabiegach chirurgicznych i czterech cyklach chemioterapii, Armstrong powrócił do normalnego życia i zawodowego uprawiania sportu, by w 2000 roku zdobyć brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney.

 

 

 

 

 

Wywiadu dla Supervolley udzielił włoski atakujący Michal Lasko. Leworęczny zawodnik opowiedział o różnicach jakie dzielą ligę włoską i polską, o znacznie większym zainteresowaniu mediów i kibiców tą drugą oraz o malejącej sile tej pierwszej.

 


"Ligę dopadł kryzys i trudności. Winę i serię błędów popełnili ci, którzy byli odpowiedzialni przez lata za siatkówkę we Włoszech. Przez 15-20 lat byliśmy siatkarską wersją NBA, teraz to się zmienia. Inne ligi się wzmacniają, tak jak polska, gdzie ten sport spotyka się z niesamowitym entuzjazmem. Trudno znaleźć halę, która nie jest wypełniona do ostatniego miejsca, a telewizja transmituje niemal każde spotkanie. Nie mówię, że jest to w Polsce sport narodowy, bo i tam piłka nożna dominuje. Tymczasem we Włoszech piłka nożna jest religią, a siatkówka była zawsze sportem niszowym. Mieszkamy w małych miastach, bo w rzeczywistości trudno byłoby się przebić przez bardziej popularne sporty."

 


Atakujący nie ukrywa, że choć pozostanie w Polsce na kolejny sezon, to tęskni za Italią.

 


"Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie tęsknię za Włochami. Wychowałem się tam i to jest w 99% mój dom. Ale nie przeszkadza mi podróżowanie po całym świecie. Pozostać na następne dwa lata w Polsce, potem może jeden w Rosji i następny lub dwa sezony w Korei albo Japonii. Jako życiowe doświadczenie to byłoby fantastyczne. We Włoszech nie widzę zbyt wielu alternatyw. Dwa albo trzy kluby są finansowo stabilne, lecz cała reszta ma już trudniejszą sytuację."

 


Lasko dość odważnie mówi o tym, że włoską siatkówką powinni zająć się młodsi, którzy będą w stanie rozbudować ten sport.

 


"W Polsce kreuje się wydarzenie, w które zaangażowane są marketing, reklama, a zwłaszcza telewizja, która transmituje minimum 3 mecze kolejki. To daje 6 drużyn w telewizji z 10, które są w lidze. We Włoszech nie byliśmy zdolni do promocji siatkówki. Teraz liga jest osłabiona i polegnie, jeśli czegoś się nie zmieni. Programy telewizyjne, to właśnie forma reklamy. Trudno znaleźć w naszym kraju drużyny, które wygrały tyle ile my w siatkówce, zarówno klubowej jak i reprezentacyjnej. Ktoś zatem popełnił błąd, lecz nigdy się do tego nie przyzna. Działacze włoscy są starzy, a być może powinni to oddać w ręce ludzi, którzy będą w stanie zbudować coś nowego." 


 

 

Tymczasem na rynku transferowym leniwie dokonują się kolejne ruchy.


Z Vibo Valentii odchodzi bułgarski środkowy Nikolay Nikolov.


Cuneo chce postawić na Giorgio Te Togniego, który w minionym sezonie bronił barw Sisley'a Belluno.


Modena sfinalizowała kontrakt z wychowankiem Cuneo, Michele Baranowiczem. Młody rozgrywający miał zająć miejsce Nikoli Grbicia, jednak Serb zgodził się przedłużyć kontrakt. Siatkarz będzie grał w Modenie przez najbliższe dwa sezony.


Nowym kolegą klubowym Jakuba Jarosza został Jeroen Rauwerdink, który w minionym sezonie grał w San Giustino.

 

 

 

 We włoskich mediach pojawiła się informacja, iż Luigi Mastrangelo opuści Cuneo. Sam zawodnik nie rozmawiał jeszcze na ten temat z klubem i ma nadzieję szybko wyjaśnić sytuację, o której dowiedział się z mediów.

 


"Nie wiem skąd wzięły się te plotki, ale uważam, że najwyraźniej to nie są tylko plotki. Kocham Cuneo (zawodnik ma tam dom - przyp. red.) i wielokrotnie podkreślałem, że chciałbym tutaj zakończyć karierę, z drużyną, od której dostałem równie wiele, ile jej dałem" - powiedział włoski środkowy.

 


"Plotki docierają nie tylko do mnie, lecz do całego środowiska. Oczywiście otrzymałem kilka ofert i jeśli zajdzie konieczność, to je rozważę. Na ten moment jednak wciąż mam nadzieję, że zarząd Cuneo skontaktuje się ze mną, by wyjaśnić moją sytuację."

 


Sprawę rozjaśnia nowy trener Cuneo, Roberto Piazza.


"Te plotki nie są potwierdzone przez klub. Sytuacja zawodnika będzie rozwiązywana przez zarząd z nim samym. W ostatnich dniach pojawiły się nowe nazwiska i opcje, które osobiście mnie rozbawiły. Podam przykład: Holender Dick Kooy jest pewnie bardzo interesującym zawodnikiem, ale nie sądzę, by Modena zrezygnowała z siatkarza, który ma być osią klubu w przyszłości. Okienko transferowe zamyka się w połowie lipca i zobaczymy coś pięknego. Obecnie mogę jednak zdementować informację o tym, że klub zajął oficjalne stanowisko co do przyszłości Gigi Mastrangelo."

 

 

 

 

 

Współautorka - Laura Kusztelak.Video - volleyball.it

Zaloguj się aby dodać komentarz:

Ostatnio dodane

Zagraniczne

Polskie

English version

Transfery

Felietony

Tłumaczenia

Współpracujemy

Znajdź nas na:

Reklama z blokaut.net:

Nasza witryna wykorzystuje Cookies


Witryna wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych, dotyczących używania serwisu przez użytkowników.
Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmian ustawień przeglądarki akceptujesz zapisywanie plików cookies.

X