Przegląd Prasy Zagranicznej - Rosja

2012-03-21 09:16:39
14 komentarzy
qwe

Przegląd prasy z Rosji, czyli zaślubiny, kontuzje i rozstania z klubami.

Kontuzji  zapalenia ścięgna Achillesa doznała Maryna Marczenko. Zawodniczka zostanie poddana serii zastrzyków kortyzonem. Po sezonie przejdzie zabieg endoskopii ścięgna Achillesa. Ukrainka nie wystąpiła w pierwszym spotkaniu półfinałowym przeciwko drużynie Dynama Kazań.

 


 

Najlepsza zawodniczka rosyjskiej Superligi sezonu 2006/2007, Lubow Jagodnia postanowiła opuścić zespół z Jekatierinburgu i powrócić do swojej rodzinnej Odessy. Jej kontrakt z rosyjskim klubem wygasa w maju, ale zdecydowała się na wcześniejsze zakończenie współpracy. Reprezentantka Ukrainy w ciągu sześciu sezonów w lidze rosyjskiej grała w pięciu klubach. Oprócz Rosji, Jagodina występowała w zespołach z Ukrainy, Szwajcarii i Polski. Z BKS Stal Bielsko-Biała sięgnęła dwukrotnie po Mistrzostwo Polski.

 

 

 

Japońska atakująca Megumi Kurihara nie wystąpi już w tym sezonie w rosyjskiej Superlidze. Dwa tygodnie temu opuściła klub tłumacząc swoją decyzję problemami rodzinnymi.  Dyrektor sportowy klubu Siergiej Czerenyszew miał nadzieję, że Japonka będzie w stanie wrócić na najważniejsze mecze w sezonie. Niestety tak się nie stanie.

 


„Teoretycznie może jeszcze wrócić do zespołu, ale zapewne tak się nie stanie. Kuriharze trudno było konkurować z Lesią Machno o miejsce w pierwszym składzie. A jednak jesteśmy wdzięczni za czas, który spędzała z nami. W niektórych spotkaniach poważnie pomogła zespołowi, jako bardzo solidna rezerwowa.” – powiedział Czerenyszew.

 

 

 

Tydzień temu informowaliśmy, że Neriman Özsoy w przyszłym sezonie znów grać będzie w lidze tureckiej. Lecz, to nie jedyna zawodniczka jaka postanowiła opuścić zespół Dynama Krasnodar. Jak podaje jeden z rosyjskich portali drużyna z Krasnodaru najprawdopodobniej straci kolejne trzy zawodniczki Jewgienije Starcewą, Tatianę Koszelewą i Amerykankę Foluke Akinradewo. De facto w maju kontrakty wygasną również czterem innym zawodniczkom Annie Gansorme, Darii Weszkinie, Darii Tulijszewej i Jelenie Konstantinowej.

 

 

 

Amerykanka Jordan Larson odwiedziła szkołę sportową numer 10 w Kazaniu. Przyjmująca Dynama Kazań podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu w Rosji, a także planami na przyszłość. Zawodniczka powiedziała, że jest to jej przedostatni sezon w drużynie z Kazania, później planuje zrobić przerwę na urodzenie dwójki dzieci.  

 


"Lubię klimat panujący w Kazaniu jest podobny do klimatu mojego rodzinnego miasta Hooper w Stanach Zjednoczonych bardzo kocham tutejsze kawiarnie. Gdzie serwowane są pyszne kanapki z kurczakiem.  Jeśli chodzi o plany na przyszły rok, to marzę aby dostać się do drużyny olimpijskiej, a po następnym sezonie ... Założę rodzinę, chcę mieć dwoje dzieci."

  Fot. 1. Maryna Marczenko (fot. volley.ru).Atakująca Dynama Moskwy, Natalia Gonczarowa wyszła za mąż. Zawodniczka poślubiła Aleksieja Obmoczajewa, siatkarza Dynama Kazań grającego na pozycji libero. W reprezentacji siatkarka będzie występowała pod nazwiskiem męża. Małżeństwo to podróż w nieznane. Więc życzymy Szczęśliwej podróży! A Was zachęcamy do przeczytania krótkiego wywiadu z Natalią.

 


W ostatnich latach byłaś jedną z niewielu atakujących ligi która brała udział w kombinacyjnych akcjach. Lubisz tak grać, nie sprawia Ci to trudności?

„Naprawdę lubię grać te kombinacje: to ciekawe, skuteczne i efektywne. Nie widzę żadnej trudności w ich realizacji, nawet są ułatwieniem w zdobyciu punktu: pozwalają na ominięcie bloku.”

 

Jedną z najpopularniejszych scen w siatkówce na fotografiach - to blok. Momenty, rzeczywiście, wspaniałe. Te ułamki sekundy zostają w twojej głowie? Czy masz czas, aby zdecydować, gdzie uderzyć piłę, jak zmienić trajektorię lotu piłki?

„Można spojrzeć na to z innego punktu widzenia ... Oczywiście, gdy atakujący widzi blok, stara się go jakoś ominąć. Blok to najbardziej nie przyjemna rzecz jaka może spotkać zawodnika atakującego. Jestem zła, gdy zostaję zablokowana.”

 

Są takie chwile, kiedy po prostu coś nie wychodzi. Jak można próbować przełamać ciąg niepowodzeń?

„Staram się nie zwiesić głowy, poprawić, myśleć pozytywnie i nie popełniać błędów.”

 

Wielu graczy podkreśla, że bardzo ważne jest, aby pozytywnie się nastroić przed meczem. Jaka jest twoja recepta na pozytywny nastrój?

„Nie mam żadnego przepisu, ani przesądu, ważne jest, aby skupić się na konkretnym przeciwniku i treningu przed meczem.”  

 

W reprezentacji z powrotem zostałaś przestawiona na pozycję, na której występowałaś przed dołączeniem Kuzjutkina. Trudno ci było – po raz kolejny zagrać na przyjęciu?

"Było mi trochę ciężko, ale to wizja coachingu. Tak jest dla mnie i dla zespołu lepiej. Ogólnie pracuję nad techniką, i staram się nie zawieść drużyny."

 

I znowu doszło do zmiany trenera... Co wniósł swoją pracą Siergiej Owczynnikow?

"Treningi stały się bardziej intensywne, jesteśmy bardziej zmęczone. Siergiej jest nam znany, więc wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać."

 

Zazwyczaj fani lubią porównywać zawodniczki podczas spotkania, np. Gonczarowa przed Gamową… Kto okaże się lepszy? Ty też podczas spotkania lub gdy oglądasz video z meczu, porównujesz się z atakującą z przeciwnej drużyny.

„Myślę, że to nieprofesjonalne. Staram się myśleć o grze dla swojej drużyny i własnej grze”

 

 

 

W rosyjskiej Superlidze kobiet odbyły się pierwsze spotkania półfinałowe, zespół Dynama Kazań pewnie pokonał Omiczke Omsk 3:1 (23:25, 25:12, 25:17, 25:14). W drugim półfinale spotkały się zespoły Dynama Moskwy i Urałoczki Jekatierinburg. W tym starciu lepsze okazały się siatkarki ze stolicy, które zdołały pokonać podopieczne Nikołaja Karpola 3:1 (25:20, 25:27, 25:22, 25:17).

 

 

„Mieliśmy przerwę przed fazą play-off, którą udało nam się wykorzystać. Trzy dni pracowałyśmy nad kondycją i wytrzymałością, a potem zaczęłyśmy grać szóstkami. Dziś w pierwszej partii nie było widać efektów. Pierwsza partia jednak nami wstrząsnęła. Pokonałyśmy to i rozgniewałyśmy się. Dodatkowo trenerzy w przerwie poprosili nas, aby tworzyłyśmy zespół i grały bardziej agresywnie. Poważnie to potraktowałyśmy, poprawiłyśmy grę i dzięki temu wygrałyśmy” – powiedziała po meczu rozgrywająca Dynama Kazań, Marina Babeszina.

 

„Niestety, gra nam się nie układała. Myślę, że powodem była zbytnia ekscytacja. Zbyt bardzo chcieliśmy i nie powiodło nam się. Niektóre z moich zawodniczek nie mają wystarczająco dużo doświadczenia. Myślę, że w Moskwie ta ekscytacja zniknie, nie zamierzamy się poddać. Konieczne jest zmniejszenie liczby błędów własnych, bo dziś było ich zbyt wiele. Nierówno grała dzisiaj Artamonowa, były momenty, kiedy dobrze zagrała Pasynkowa, ale ona też później zaczęła popełniać błędy. To samo można powiedzieć o Filipovej. Równo grała nasza libero Trietiakowska– powiedział po meczu Nikołaj Karpol.

 

 

 

 

 Fot. 2. Natalia Gonczarowa i Aleksiej Obmoczajew (fot. vk.com).

 

 

Przeglądając prasę sportową z Rosji na temat siatkówki męskiej, można dojść do wniosku, że wszystko skupiło się wokół Final Four Ligi Mistrzów. Dziennikarze z Rosji chwalili organizację turnieju. Bardzo pozytywnie wrażenie wywarł na nich system Challenge. Jako główny argument przytaczana jest wypowiedź trenera Zenitu Kazań Władimira Alekno.

 

"Kontrowersyjne decyzje mogą być rozwiązane w taki lub w inny sposób. Challenge pomógł nam odzyskać 3 punkty. Ale najważniejszą rzeczą nie jest to, ale fakt, że system pomaga uniknąć niepotrzebnych nerwów i negatywnych emocji wobec sędziów. To jest bardzo ważne. Zespół ma możliwość skoncentrowania się bardziej na grze, niż sędziach."

 Libero Aleksiej Obmoczajew podpisał dwuletni kontrakt z Zenitem Kazań. 22-letni siatkarz gra w klubie od 2007 roku. Dwa sezony spędził w drugiej drużynie, a następnie został wypożyczony do Dinamo Jantar. Od 2010 roku Obmoczajew broni barw najsilniejszego klubu w Rosji.

 

 

 

Negatywnie odebrano decyzję o przyznaniu tytułu MVP, Mariuszowi Wlazłemu. Decyzję tę skrytykował również atakujący reprezentacji Rosji i Zenitu Kazań, Maksim Michajłow.

 

Dzięki czemu udało się wam odwrócić bieg wydarzeń na boisku w trakcie finału?

„W momencie gdy jeden z graczy grał dobrze w ataku, Apalikow pomagał w bloku, ktoś inny grał skutecznie w polu. I punkt po punkcie wszystko razem zmierzało ku zwycięstwu. I, oczywiście, do końca wierzyliśmy w zwycięstwo. Bez wiary nie ma zwycięstwa.”

 

Finał wygrał rosyjski zespół, a najbardziej wartościowym graczem uznano Polaka. Jak uważasz - sprawiedliwie?

"Myślę, że jest to trochę niesprawiedliwie. Byłbym na ich miejscu, to przyznał bym tę nagrodę Aleksandrowi Wołkowowi, Valerio Vermiglio lub Apalikowowi... Każdy z naszego zespołu mógł dostać nagrodę MVP."

 

Ty też.

"Nie, nie dam się (śmiech). Ja na nią nie zasłużyłem."

 

Dlaczego?

„Bo nie zagrałem na odpowiednim poziomie. Wynikiem tego było zdenerwowanie. Wiele sytuacji na boisku mogłem rozwiązać inaczej.”

 

Trudno się gra w atmosferze, gdy sala jest wypakowana po brzegi, a prawie wszyscy - przeciw Tobie?

„Oczywiście, trudno. Ale staraliśmy się nie myśleć o tym. Wręcz przeciwnie, staraliśmy się motywować samodzielnie.”

 

Widziałeś gdzieś indziej tylu aktywnych kibiców?

„Nigdzie. Zawsze mówiłem, że w Polsce - są najlepsi kibice siatkówki. Oni są fanatyczni są zawsze bardzo aktywni, niezależnie od tego czy jest to towarzyski mecz, czy finał Ligi Mistrzów. Oni zawsze wspierają swoją drużynę i są bardzo cool.”

 

Ale jednak, po powtórce wideo przed ceremonią, publiczność wygwizdała najprawdopodobniej decyzję sędziów, i wasze zwycięstwo. Reakcja ta wydaje się negatywna?

„Próbowaliśmy je ignorować. Wygraliśmy. To emocje… Trzeba było ochłonąć. Jeśli zespół wygrał i zdobył to zasłużenie, powinni przyjąć to z godnością.”

 

Zaloguj się aby dodać komentarz:

FIVB podaje, że Aleksiej ma 189cm, co mi dziwnie wygląda, bo myślałam, że on nie jest aż tak wyższy ode mnie. Ale w sumie w ciągu trzech miesięcy mogło mi się zatrzeć w pamięci. No to ej 7 cm nie tak źle. Zapuści włosy, postawi na żel i będą równi :D
Zyta
2012-03-23 00:26:43

tak :D 196 boze, no u mnie nie miala by szans :D
Ttom
2012-03-22 23:25:09

piersi? :D 196 cm :) Z pochodzenia Ukrainka :D
max2007
2012-03-22 23:18:19

ile ma wlasnie Gonczarka? 194/196/197 cm? no w szpilkach to Alexej jest jej tak na wysokosci :D
Ttom
2012-03-22 23:03:44

Ttom hahahahahaha coś w tym jest :D
Zyta
2012-03-22 22:52:47

wyglada jak jej mlodszy brat :D
Ttom
2012-03-22 20:28:55

max jaki Facundo? Kogo obchodzi Facundo? Niech sobie z Pepikową robi co chce, to nigdy nie był mój typ, mi się jedynie jego gra podoba. Mój ulubiony Rosjanin się zaobrączkował, ten, który ma w sobie wiele samokrytyki, że stwierdził iż drogą do wygrania przez Polaków meczu z Rosjanami na PŚ będzie wystawienie go w szóstce... Jak tu człowieka nie lubić? Jeszcze sobie upolował jedną z piękniejszych rosyjskich siatkarek... Idę lizać rany :(
Zyta
2012-03-22 17:17:11

Eee, Zyt.. Ty to się lepiej zajmij Facundo, bo Ci go Hela odbiła. XD
max2007
2012-03-22 16:03:54

Noo... normalnie serce mi złamał!
Mucha
2012-03-22 13:54:02

Mucha no wiem, a taki niepozorny nie?
Zyta
2012-03-22 00:59:19

Obmoczajew!?
Mucha
2012-03-21 17:07:16

Dajesz Max! A w ogóle to Mucha chodź tu, bo mam smutek :(
Zyta
2012-03-21 16:27:39

Aleksiej jest niższy od Natalii, tyle co ja od Manon. :D Cóż za zbieg okoliczności hahaha :D
max2007
2012-03-21 14:26:14

Mucha!!!!
Zyta
2012-03-21 10:41:04

« Poprzednia 1 Następna »

Ostatnio dodane

Zagraniczne

Polskie

English version

Transfery

Felietony

Tłumaczenia

Współpracujemy

Znajdź nas na:

Reklama z blokaut.net:

Nasza witryna wykorzystuje Cookies


Witryna wykorzystuje cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych, dotyczących używania serwisu przez użytkowników.
Kontynuując przeglądanie serwisu bez zmian ustawień przeglądarki akceptujesz zapisywanie plików cookies.

X